سفارش تبلیغ
صبا ویژن

شاره کم سنه
 
قالب وبلاگ

شهرستان مریوان

شهرستان مریوان در غرب استان و شهر مریوان در فاصله 125 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است . شهر امروزی مریوان در حدود یک قرن سابقه تاریخی دارد و یکی از شاهزادگان قاجار به نام فرهاد میرزا که کمی پیش از مشروطیت در این محل حکومت می کرد در مریوان قلعه ای بنا کرد که به دژ شاهپور مشهور است . شهر مریوان تا سال 1344 رسما دژ شاهپور نامیده می شد . در متون قدیم نیز مریوان را مهروان متشکل از دو واژه مهر و وان به معنی جایگاه مهر نام برده اند . وجود دریاچه زریوار به همراه پوشش جنگلی مناسب و متوسط بارندگی 800 میلی متر در سال این شهر را به یک ناحیه تفریح گاهی تبدیل نموده است . به علت هم مرز بودن این شهرستان با کشور عراق و ایجاد بازار مرزی باشماق بر ارزش گردشگری این شهر افزوده شده و تعداد مسافران آن همه ساله در حال افزایش است

شهرستان مریوان


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 9:23 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
دریاچه زریوار

این دریاچه مهم ترین جاذبه گردشگری استان است . که در فاصله 2 کیلومتری غرب مریوان قرار گرفته است . این دریاچه در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا واقع شده ، طول آن 5/4 کیلومتر و عرض آن 2 کیلومتر و عمق متوسط دریاچه حدود 3 متر است . نکته قابل توجه در تشکیل این دریاچه وجود چشمه های آب شیرین در کف این دریاچه می باشد ، که تامین کننده آب این دریاچه می باشد . و هیچ رودخانه ای به این دریاچه وارد نمی شود و به این خاطر زریوار را بزرگترین چشمه آب شیرین جهان عنوان نموده اند . دریاچه زریوار از جهات مختلف توسط جنگل های انبوه احاطه شده و مناظر بسیار زیبا و بذیعی به وجود آمده است . در فصل زمستان به علت شیرینی آب دریاچه و برودت هوا سطح دریاچه یخ می بندد و منظره بسایر زیبایی را به وجود می اورد .

دریاچه زریوار

زریوار


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 9:18 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
بازار مرزی باشماق و بازار شهر

وجود اجناس و کالاهای ارزان قیمت خارجی در این بازارها ، در سال های اخیر موجب افزایش گردشگران و مسافران به این شهر شده است .

بازار مریوان


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 9:15 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
تفریح گاه های اطراف

وجود تفریح گاه های طبیعی به علت پوشش جنگلی مناسب یکی از عوامل جذب گردشگر به مریوان می باشد .

تفریح گاه های اطراف مریوان


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 9:8 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
موسیقی و رقص کردی

رقص کردی مریوان به همراه موسیقی خاص خود از جاذبه های دیگر گردشگری فرهنگی این شهرستان محسوب می گردد .

هل پرکی رقص کوردی


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 9:5 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]

شهرستان بیجار

مرکز این شهرستان یعنی شهر بیجار در فاصله 140کیلومتری شمال شرقی سنندج و در مسیر راه سنندج به زنجان قرار گرفته است . در وجه تسمیه این شهر عده ای معتقدند که بیجار از واژه بیدزار یعنی محلی که درختان بید فراوان دارد ، گرفته شده است . این شهر به علت ارتفاع بسیار از سطح دریا به بام ایران نیز شهرت یافته است . فرش ها و گلیم های این منطقه بسیار معروف می باشند .

 

بیجار


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 8:54 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
قلعه باستانی قمچقای

بقایای این قلعه در 45 کیلومتری بیجار قرار دارد . بنای این قلعه به سده های 8 و 9 قبل از میلاد می رسد . اطراف قلعه را دره های ژرف در بر گرفته که یک سوی آن مسلط به دره ای به نام دره شاهان است . این قلعه ظاهرا تا دوره های ساسانی و اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفت .


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 8:51 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
بازار سر پوشیده بیجار

این بازار در مرکز شهر بیجار قرار دارد و تیمچه مشهور به آن به نام حاج شهباز از اثر های زیبای معماری اسلامی استان است .

بازار بیجار


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 8:50 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
منطقه حفاظت شده بیجار

در شمال شرقی استان قرار گرفته و حدود 23 هزار هکتار است . گونه های کم نظیری از حیوانات در این منطقه وجود دارند . این منطقه در برنامه ریزی تورها اکوتوریست جایگاه ویژه ای داشته و می توان با برنامه ریزی و فراهم ساختن امکانات ، توریست های علاقه مند را به این منطقه هدایت نمود .

منطقه حفاظت شده بیجار

 

چند عکس دیگر...

[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 8:48 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
صنایع دستی

فرش و گلیم بیجار یکی از منابع درآمد جمعیت کثیری از مردم این شهرستان می باشد ، که به علت کیفیت خوب فرش و گلیم بیجار و نقوش زیبای آن اکثر مسافران از این بافته سنتی خرید می نمایند

.بیجار


[ چهارشنبه 90/12/24 ] [ 8:42 صبح ] [ عطا ملایی ] [ نظر ]
<      1   2   3   4   5   >>   >
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
.. من عاشق محمدم
درباره وبلاگ
لینک دوستان
صفحات دیگر
امکانات وب


بازدید امروز: 74
بازدید دیروز: 154
کل بازدیدها: 745450